Meram Konya Canlı Sohbet Odaları

admin Temmuz 20 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Meram Konya Canlı Sohbet Odaları

Meram gezi rehberinden bahsetmeden önce bu ilçeyle ilgili müthiş bir kafa karışıklığı varya ona değinelim. Meram il mi, Meram nereye bağlı şeklinde… MeramKonya ilinin merkez ilçelerinden olup, şehrin güneybatı kısmında yer alır. Ankara-Konya, Isparta-Konya, Antalya-Konya, Mersin-Konya ve Adana-Konya olmak üzere beş önemli yolun geçtiği merkezdedir.

Meram Hakkında

İç Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Konya, ülkemizin en eski yerleşimleri arasında bulunuyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, kültür turizmi açısından adeta bir cennet. Eğer daha önce Konya’yı ziyaret etmediyseniz, Konya araç kiralama fırsatlarını değerlendirerek, bu şehri karış karış gezmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Araç kiralama alternatiflerinden kendiniz için en uygun aracı seçtikten sonra Konya gezilecek yerler için emniyet kemerinizi takın. 

😊

Konya gezi rehberi kapsamında Meram Bağları Gezisi Meram Bağları Nerede?

Meram Bağları Nerede?

Konya’nın Meram ilçesinde yer alan bağlar, birçok restorana ve parka ev sahipliği yapıyor. Meram Bağları piknik yapmak içinde yöre halkı tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Hatta Konya’da piknik yapmak için tercih edilen en meşhur yer, Meram Bağları mesire alanı diyebiliriz. Sadece piknik yapmak için değil dinlenmek içinde tercih edilen Meram Bağları, birçok insan için adeta stres atma yeri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca yazın bağ içerisindeki buz gibi su sayesinde burası adeta Konyalılar için nefes alma lokasyonu olarak görülüyor. Sıcacık bir havada bir ağacın gölgesinde çimlere uzanıp kitap okumanın keyfi de bir başka oluyor. Eğer Konya’ya ilk kez geliyorsanız veya daha önceki ziyaretlerinizde burayı ziyaret etmediyseniz, Konya gezisi için burayı listenizin en başına eklemelisiniz.

Konya merkez ve Meram Bağları arasındaki mesafe 11,1 kilometre ve Konya araba kiralama opsiyonlarına bakarak Konya merkez araç kiralama ile Çevre Yolu Caddesi üzerinden sadece 15 dakika sürüyor. Konya’ya havalimanı üzerinden ulaşım sağlayarak geliyorsanız ve bana uçak yorgunluğu işlemez diyorsanız Konya rent a car kapsamında Konya Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, Ankara Caddesi /D715 üzerinden 24 dakikada buraya varabilirsiniz.

Meram Bağları

Meram Bağları, Takkeli Dağ’ın eteklerindeki vadide yer alıyor. Konya’nın akciğeri olarak da bilinen Meram Bağları’nın doğal güzelliğinden seyahatnameler de bile bahsedilmiş. Meram Bağları o kadar güzel ki tarih boyunca Konya’nın göz bebeği olmuş. Birçok tarihi yapı dahi bu bağların çevresine inşa edilmiş. Meram Bağları, doğal güzelliği ve bol oksijeni sayesinde ‘’Meram’da Bağı olmak’’ deyimi gibi halk arasında dahi kullanılır olmuş. Meram Bağları’nın seyahatnamelerde de bahsedildiğini söylemiştik. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de Meram Bağları’ndan söz ediliyor. Evliya Çelebi buradan bahsederken ‘’ Peçevi şehrinin Baruthane Mesiresi, Kırım’ın Sudak bağı, İstanbul’un 175’ten fazla bahçe ve gülistanları, Tebriz’in Şah-ı Cihan Bağı, Konya’nın Meram mesiresinin yanında bir çemenzar bile değildir.’’ diyerek bu bağa ne kadar hayran olduğunu vurguluyor. Meram bağları sadece seyahatnamelere değil türkülere de konu olmuş. Belki hatırlarsınız Meram Bağları türküsü vardı. İşte o Meram Bağları burası. 

Meram Bağları bol oksijenli bol yeşillikli harika bir yer. Bağların çevresinde ise Meram Hamamı, Meram Köprüsü, Tavus Baba Türbesi, Hasbey Mescidi ve Dârü’l-Huffâzı gibi tarihi yerler mevcut.

Meram Bağları Gezisi

  • Meram Köprüsü

Meram Çayı üzerine inşa edilen köprünün Selçuklular döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Köprü üzerinde bir kitabe bulunmuyor. Kesme taştan yapılan köprü, beş gözlü.

  • Tavus Baba Türbesi
  1. yüzyılın sonlarında yaptırılan türbe, prizmal bir gövde yapısına sahip.
  • Hasanbey Mescidi

Konya’nın küçük Ayasofya’sı olarak adlandırılan mescid, Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından inşa ettirilmiş. Hasbey Mescidi ve Dârü’l-Huffâzı 15.yüzyılda yaptırılmış.

Konya gezilecek yerler
  • Alaeddin Tepesi

Konya gezilecek yerler arasında olan Alaeddin tepesi, şehre kuş bakışı bakmak için ideal bir yer. Tepe üzerinde Alaaddin cami bulunuyor. Bu caminin en önemli özelliği, Selçuklu döneminde şehrin en büyük camisiymiş. Cami, 1221 yılında Sultan Alâeddin Keykubat tarafından yaptırılmış.

  • Sırçalı Medrese

Konya gezi rehberi kapsamında seyahat listenize eklemeniz gereken bir başka yer ise Sırçalı Medrese. Medresenin dış tarafı mavi çinilerle kaplanmış. Medresenin sahibi Ata Fahrettin Ali, 1254 yılında medreseyi kurup, açmış.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Amasya Merzifon Sohbet Odaları

Merzifon Amasya ilimizin ilçesidir. Merzifon hakkında önce bilgiler verelim, Merzifon hakkında kafanızda soru işaretleri kalmasını istemiyoruz. Merzifon’un nesi meşhur?  / Amasya Merzifon tarihi, huzurlu dokusu ve gezi rotalarıyla Amasya’nın şüphesiz en >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Chat Odaları

Karatay Medresesi Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmış medrese. Yapının mimarı bilinmiyor fakat bu medrese, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli sayılıyor. >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Odaları

Etliekmekten Tirite, Konya’nın İmza Lezzetlerini Tadın Başta Konya’nın medar-ı iftiharı etliekmek, fırın kebap, yağ somunu, tirit, mevlana böreği, kuru bamya çorbası olmak üzere Konya’nın yöresel lezzetleri ve bunların en iyi >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org