Konya Sohbet Konya Chat Odaları

admin Temmuz 22 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Konya Sohbet Konya Chat Odaları

Konya’ya Ne Zaman Gelinir?

Nisan – Mayıs Lale Dönemi  Bence Konya’nın en güzel vakti. Doğa uyanıyor, etraf yeşilleniyor ve lale tarlalarını da rengarenk çiçekler bürünüyor.

Aralıkta Mevlana Haftası (Şeb-i Arus) – Her sene Aralık ayında Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü törenleri oluyor. Buna düğün gecesi anlamına gelen Şeb-i Arus deniyor çünkü Mevlana’ya göre ölüm ruhun Tanrı’ya, sevgiye kavuşmasıdır.

Bu Mevlevi Sema törenleri, 2007’den beri UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’nde. Her sene 7-17 Aralık haftasında, Konya’da büyük hazırlıklar oluyor, tüm Türkiye’den ve dünyadan Konya’ya turist geliyor. Açılış ve kapanış günlerinden uzak durun, eline mikrofonu alan protokol bir türlü bırakmıyor, saatlerce laflarının bitip semanın başlamasını bekliyorsunuz. Bizi 3 saat kadar madur ettiler.

Gezilecek Yerler

 1. Mevlana Müzesi
 2. Kadınlar Pazarı
 3. Mevlâna Kültür Merkezi
 4. Bedesten Çarşısı
 5. Aziziye Cami
 6. İnce Minareli Medrese
 7. Karatay Medresesi
 8. Alaaddin Tepesi Parkı
 9. Tropikal Kelebek Bahçesi
 10. Meram Köprüsü
 11. 80 Binde Devr-i Alem Parkı
 12. Kyoto Japon Parkı
 13. Konya Bilim Merkezi
 14. Ecdat Parkı
 15. Asya Lale Tarlası
 16. Atlas Lale Tarlası
 17. Çatalhöyük
 18. Sille
 19. Aya Eleni Kilisesi
 20. Beyşehir
 21. Tuz Gölü
 22. Tınaztepe Mağarası
 23. Akşehir
 24. Kızören Obruğu
 25. Obruk Han
 26. Meke Gölü
 27. Karapınar Kumulları

Mevlana’nın İzini Sürün

Mevlana’nın “Bilginlerin Sultanı” lakaplı babası Bahaeddin Veled Afganistan’da çok saygın bir kişiymiş. Yurtlarını terk etmek zorunda kalıp, Konya’ya sığındıklarında Selçuklu sultanı tarafından el üstünde tutulup, ağırlanmışlar. Hatta sultan kendi sarayının gül bahçesini onlara armağan etmiş. İşte bu gül bahçesine Mevlana Dergahı kurulmuş. İçinde Mevlana Müzesi ve Türbesi, Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi gibi görülecek noktalar var.

Müzede, Mevlevi tarikatı üyelerinin nasıl yaşadıklarını, derviş hücrelerini, ibadet ve eğitim mekanlarını görüyorsunuz. Dergahın her bölümündeki günlük yaşam, kostümlü insan figürleri ile gerçek mekanlarında canlandırılıyor. Hz. Mevlana’nın kendisi de Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbede yatıyor.

Kendisinin en büyük eseri olan Mesnevi’nin 1278 tarihli en eski nüshası, Mevlana’nın dergah eşyaları, bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olduğu küre de müzede sergileniyor. Dergahın diğer bölümlerinde ise Mevlana’nın akıl hocası Şems’in türbesini ve diğer Selçuklu türbelerini de görebilirsiniz.

Müzenin yaz ve kış dönemi açılış saati 09.00. Yazın 19.00’da, kışın da 17.00’de kapanıyor. Pazartesi günleri de açılış 10.00. Giriş ücretsiz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Amasya Merzifon Sohbet Odaları

Merzifon Amasya ilimizin ilçesidir. Merzifon hakkında önce bilgiler verelim, Merzifon hakkında kafanızda soru işaretleri kalmasını istemiyoruz. Merzifon’un nesi meşhur?  / Amasya Merzifon tarihi, huzurlu dokusu ve gezi rotalarıyla Amasya’nın şüphesiz en >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Chat Odaları

Karatay Medresesi Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmış medrese. Yapının mimarı bilinmiyor fakat bu medrese, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli sayılıyor. >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Odaları

Etliekmekten Tirite, Konya’nın İmza Lezzetlerini Tadın Başta Konya’nın medar-ı iftiharı etliekmek, fırın kebap, yağ somunu, tirit, mevlana böreği, kuru bamya çorbası olmak üzere Konya’nın yöresel lezzetleri ve bunların en iyi >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org