Konya Canlı Sohbet

admin Temmuz 31 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Konya Canlı Sohbet

Konya Canlı Sohbet

Bu makalemizde sizlere Konya‘nın ilçeleri hakkında bazı bilgiler vereceğim.

Çumra Hakkında

Tarihçe

Kuruluşu

M. Kemal Atatürk trenle Adana’ya giderken Çumra’da verdiği mola esnasında Çumra istasyonundan etrafı seyredip sulama tesis ve lojmanlarını gördükten sonra; “Bu şirin beldeyi geliştirmek, buraya önem vermek lazımdır. Çumra ilçe olmaya layıktır.” demiştir. Atatürk’ün emri ile 26 Haziran 1926 yılında, 30 Mayıs 1926 tarihli 404 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 877 sayılı kanunla Çumra İlçe merkezi haline getirilmiştir. 1936 yılında Balkanlardan Anadolu’ya gelen 300 göçmen ailesi Çumra’ya yerleşmiştir. Çumra’ya yerleşen göçmen ailelerinin önceden Avrupa’ya ‘Karaman ve Konya’dan’ göç ettiği de bilinmektedir.

1936 ve 1950 yıllarında Balkanlardan gelen soydaşlarımızın yanı sıra son yıllarda Hadim, Bozkır, Ermenek gibi ilçe ve köylerden Çumra’ya olan göçler ilçe nüfusunu hızla artırmıştır.

1961 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan MÖ 8000 yıllarına tarihlenen Çatalhöyük ören yeri ile Çumra’nın tarihi 9000 yıl öncesine dayanmaktadır. Çatalhöyük’ten başka Çumra ve çevresinde Neolitik devirden kalma birçok Höyük mevcuttur. Çumra merkezde bulunan Sırçalıhöyük ve farklı mahallelerinde bulunan Seyithanhöyüğü, Karahöyük, Karkın hüyüğü, Dedemoğlu hüyüğü, İçeriçumra hüyüğü, Alibeyhöyüğü, Abditoluhöyüğü, Üçhöyük bunlardan bazılarıdır.

Rivayetlere göre; Yavuz Sultan Selim, Mısır Seferi’ne giderken Çumra üzerinden geçmiş. O zamanlar bölge bataklık halindeymiş. Yavuz, askerlerine paçalarınızı çemreleyin emrini vermiş. Çemre kelimesi zamanla değişerek bu bölgeye isim olmuştur..

Hüyükler

Çumra ve çevresindeki tepeler

 • Şırçalı Hüyük
 • Seyithan Höyüğü
 • Karahüyük
 • Karkın Höyüğü
 • Dedemoğlu Höyüğü
 • İçeriçumra Höyüğü
 • Alibeyhüyüğü
 • Çatalhöyük
 • Küçükköy Höyüğü
 • Abditolu Höyüğü
 • Üçhüyük mahallesinde bulunan üç adet hüyük

Çumra’da Gezilecek Yerler?

Çumra Gezilecek Yerler Konya ilinin en güzel ilçelerinden biri olan Çumra, doğal güzellikleri ile bilinen bir yerdir. Kültürel zenginliği ile de ön plana çıkan bu yerde gezip görebileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Gezilecek çok güzel yerleri bulunan bu ilçe ismini çamurdan almaktadır. Başka bir rivayete göre ise ilçe ismini “cümleten beraber olun” cümlesinden alıyor.

Ova üzerinde kurulu bu ilçenin tarihi ise çok eskiye gitmemektedir. Yine de güzel mekanları ve gezilecek yerleri ile ön plana çıkan bu ilçede ziyaret edebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Sırçalı mesire yeri, Apa barajı ve Çatalhöyük burada görebileceğiniz yerlerden bazılarıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmadan önce sizlere Ankara ilimizi tanıtayım. Önceki makalemizde tanıttığımız gibi ilçelerini tanıtarak sizlere Ankara ilimizi iyice öğreticeğiz. İlimizi tanımaya Gölbaşı ilçesi ile sürdürelim. Bakalım >>>

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Ankara ilimiz hakkında bilgiler verelim. İlimiz hakkında biraz bilgilere sahip olun ki Sohbet Odaları içerisinde Sohbet ederken yabancılık çekmeyin. İlimizi >>>

No Resim

Amasya Sohbet

Amasya Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Amasya ilimizi tanıtmaya devam edeyim. İlimizin üniversitesinden yani Amasya Üniversitesi ‘nden çok fazla girişler alıyoruz. Amaçları ise öğrencilerimizin Sohbet Odalarımız >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org