Konya Canlı Sohbet Chat Odaları

admin Temmuz 23 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Konya Canlı Sohbet Chat Odaları

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmış medrese. Yapının mimarı bilinmiyor fakat bu medrese, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli sayılıyor. Zaten yapı, 1955’de Çini Eserler Müzesi olarak hizmete giriyor. İçinde, duvar çinileri, çini ve cam tabaklar ile Konya ve yöresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik tabaklar, kandiller ve alçı buluntuları sergileniyor.

Alaeddin Tepesi ve Alaeddin Camii

Alaeddin Tepesi, halk tarafından yüksek bir tepe olarak görülse de aslında bir höyük. Anlayacağınız bu höyüğün altına prehistorik bir geçmiş var. Burası dümdüz olan Konya Ovası’ndaki tek yükselti. Tepenin altında kalan kavşağın da dünyanın en büyük ışıklı kavşağı olduğu söyleniyor. Mimarı da bir Almanmış. Zamanında Frigler’e, Roma’ya, Bizans’a, Selçuklular’a ve Osmanlı’ya yerleşim yeri olmuş olan tepe şimdilerde şehir terası ve şehir parkı konumunda.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin en büyük ve en önemli ulu camilerinden sayılan Alaeddin Camisi de Alaeddin Tepesi üzerinde inşa edilmiş olan camii. Yapımına Selçuklu Sultanı I. Rükneddin Mesud zamanında başlanan cami, I. Alaeddin Keykubad zamanında tamamlanmış. Tarih derslerinden hatırlayacağınız, I. Mesud, II. Kılıçarslan, I. Gıyaseddin Keyhüsrev, I. Alaeddin Keykubad gibi çoğu isim, bu camiinin avlusuna defnedilmiş.

Tropikal Kelebek Bahçesi’ni Gezin


385 bin metrekare alana yapılmış Tropikal Kelebek Bahçesi insanı Konya’dan Filipinlere ışınlıyor. Görmeye değer. İçeride kelebeklerin geldiği tropik bölgelerin iklim ve faunası yaratılmış. Kapıdan girer girmez etrafınızda kelebekler uçmaya başlıyor. Kelebeklerin pupa halinden ölümüne kadar her aşamasına tanıklık edeceğiniz üretim alanı, kapalı uçuş alanı, açık uçuş alanı ve kelebek müzesi olmak üzere 4 ana bölüm var. Merkez pazartesi günleri hariç her gün açık.

Meram Bağları’nı Gezin

Meram Konya’nın zamanında bağları bahçeleri ile meşhur merkez ilçesi. Öyle ki Evliya Çelebi, seyahatnamesinde gezip gördüğü diğer yeşillikli yerler için Meram’a atıfta bulunan “Bağ-ı Meram” ifadesini kullanırmış. Eskiden Konya’nın en yeşil, içinden sular akan, bağ, bahçe ve bostanlarla dolu yeri olduğu için bugün bu miras günümüzde de yaşatılmak isteniyor. O nedenle de Meram’da son zamanlarda yoğun bir kentsel dönüşüm faaliyetleri yürütülüyor. Meram Belediyesince, devasa tematik parklar, sosyal tesisler ve yeşil alanlar oluşturuluyor. Buraya uğrarsanız ve çocukluysanız, aşağıda detaylıca bahsedeceğimiz 80 Binde Devrialem Parkı’nı gezebilir, çocuklu değilseniz de Meram Çayı üzerindeki tarihi Meram Köprüsü civarındaki çay bahçelerinde mola verebilirsiniz. 

80 Binde Devrialem Parkı’nı Çocuklarınızla Gezin

Konya’daki tematik park furyasının bir başka ürünü de Meram’daki içinde, deniz feneri, dinazorlar, surlar, eski sokaklar gibi maketler olan 80 Binde Devri Alem. Çocuklu aileler hep öneri sorduğu bahsetmek istedik yoksa bizce öncelik değil.  Parkı küçük bir yer sanmayın, çok geniş bir alana yayılıyor. Hareketli ve sesli 50 dinazor maketinin bulunduğu T-Rex parkı, masal dünyası temalı Pamuk Şeker Parkı ve Türk tarihi ve kültürel mirasını yaşatan 120 minyatürden oluşan Cihan-ı Türk parkı olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor.  Tüm tematik parklara giriş ücretsiz. Ziyaret Saatleri: 09.00 – 17.30 

Kyoto Japon Bahçesi’nde Japonya’ya Işınlanın

Konya’da çok fazla tematik park var fakat Kyoto Japon Bahçesi peysaj düzenlemesi, mimarisi ve estetik unsurları ile diğerlerine fark atıyor. Nisan ayında sukaralar açınca daha da güzel olur. Türkiye’nin en büyük Japon bahçesiymiş.  Fotoğrafta görünen Japon evi de kafesi. Bir hevesle gittik acaba içinde Japon çay seramonisi  ya da en azındn çayları var mıdır diye ama üzüntü ve muz kabuğu. Menüye matcha falan koysalar güzel olurmuş. Her gün açık büfe kahvaltı var. Her gün 08.00 – 23.00 saatleri arasında açık.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmadan önce sizlere Ankara ilimizi tanıtayım. Önceki makalemizde tanıttığımız gibi ilçelerini tanıtarak sizlere Ankara ilimizi iyice öğreticeğiz. İlimizi tanımaya Gölbaşı ilçesi ile sürdürelim. Bakalım >>>

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Ankara ilimiz hakkında bilgiler verelim. İlimiz hakkında biraz bilgilere sahip olun ki Sohbet Odaları içerisinde Sohbet ederken yabancılık çekmeyin. İlimizi >>>

No Resim

Amasya Sohbet

Amasya Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Amasya ilimizi tanıtmaya devam edeyim. İlimizin üniversitesinden yani Amasya Üniversitesi ‘nden çok fazla girişler alıyoruz. Amaçları ise öğrencilerimizin Sohbet Odalarımız >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org