Bozkır Canlı Sohbet Odaları

admin Temmuz 27 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Bozkır Canlı Sohbet Odaları

Bozkır veya step, fiziki coğrafyada kurakçıl otsu bitkilerden oluşan, sıcak ve ılıman iklimlerdeki ağaçsız ekolojik bölge.

Kıtaların iç bölgelerinde yağış miktarı 500-300 mm’ye düştüğü zaman ormanlar yerini otsu bitkilere ve çalılara bırakır. Bozkır kuşağı denen bu bölgelerde görece kurak, ama çok sıcak olmayan yazları çok soğuk kışlar izler. Doğu Avrupa’nın güneyinden Asya’nın içlerine doğru uzanan bozkır kuşağı Kuzey Amerika’nın ortabatısında preri, Güney Amerika’da pampa adıyla anılır.

Kuraklığın süresine göre buralarda birkaç santimetre yüksekliğindeki otlardan, soğanlı ve yumrulu bitkilere kadar değişen bitki türleri yetişir. İçinde yetişen bitki türlerine göre adlar alan bu alanlarda günümüzde daha çok buğday tarımı yapılır. Bu bozkır kuşağından sonra iç bölgelerdeki çöller başlar.

Bozkır / Konya Hakkında 

BozkırKonya ilinin bir ilçesi.

İçindekiler

Tarihçe

BozkırKonya Ovası’yla Toros Dağları arasında engebeli bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Orta Torosların eteğinde kurulan ve eski bir yerleşim yeri olan Bozkır, tarih sahnesinde yerini aldığından bu yana bünyesinde değişik toplumları barındırarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İsauralılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Anadolu Beylikleri ve Osmanlılar gibi farklı devletlerin hüküm sürdüğü bir yerleşim yeridir.

M.Ö. 6000’li yıllarda İsauria Bölgesi’nin başkenti olan Bozkır’ın bilinen ilk adı İsaura Veus’tur. Bizans döneminde ise şehrin adı Leontopolis (Aslanlar Kenti) olarak anılmıştır. Şehir bu dönemde Bizans komutanlarının dinlence yeri olarak kullanılmıştır. 1400’lü yılların başında ise Yalıhüyük ve çevresinde yaşayan Bozkır Bey, Leontopolis’e gelerek kendi adını verir.

Bu adların dışında Bozkır, Sırıstat-Siristat adları ile de anılmış, günümüzde de bu ad bölgede yaşayanlar tarafından az da olsa kullanılmaktadır. Sırıstat adının anlamı ve kökeni ise tartışmalı bir haldedir. Mustafa Yılmaz, 16. ve 17. yüzyıllarda Bozkır’ın Sırıstat, Silistat ve Seriustat adıyla anıldığını belirtir ve kökeni bilinmeyen bu sözcüğün Bozkır ve çevresinden çıkarılan simli kurşun, altın ve gümüş madenlerini işleten “Ser Usta”nın  varyasyonu olduğunu ileri sürer.

Hamit Şafakçı

Sırıstat adının daha 14. Yüzyıldaki kaynaklarda geçtiğini ve 1776’da çıkarılan Bozkır madeni ile ilgili olmadığını ortaya koyar. Siristat adının Türklerden önce bölgede yaşayan halklar tarafından verilmiş bir ad olabileceği ihtimali üzerinde durur ve Bilge Umar’ın söz konusu ad  ile ilgili yaptığı tahlile yer verir. 

Bilge Umar, Sırıstat adının kökeni ve anlamının saptanamadığını ama  aslının Sibristada: S(wa)-İbr(a)-İst(a)-ada “Güzel-Gürsu-Akıntı(sı)-lı” ile ilgili olabileceğini belirtmektedir. Ayrıca bölgede İbradı gibi yerleşim yeri adlarının bulunduğu ve hem bu yerleşim yerlerinden geçen nehirleri hem de Bozkır’ın içinden geçen Çarşamba Çayı’nı göz önüne alırsak bu görüşün doğru olabileceği söylenebilir.

1858 yılına gelindiğinde Bozkır ilçe olmuştur. Bozkır hakkında, 1918 yılına ait bir salnamede kadı, Mustafa Efendi; müftü ise Mehmet Kûdzi Efendi olduğu yazılıdır. Sonraki müftüler ise “Bozkır Müftüleri” adlı ayrı bir yazıda kaleme alınmıştır. Bozkır, bugün de Konya’ya bağlı bir ilçe olarak varlığını sürdürmektedir.

Bozkır‘da altın, kurşun, simli kurşun, ve demir madenleri çıkarılmıştır.

Eğitim kurumları

Devlet Hastanesi ve diğer resmi dairelerle birlikte, Bozkır Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi ve Kız Teknik ve Meslek Lisesi olmak üzere 6 lisesi vardır.

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak eğitim hizmeti veren Bozkır Meslek Yüksekokulu 2 yıllık örgün eğitime devam etmektedir. Bu okulda; Bilgisayar Teknolojileri, Elektrik ve Enerji, Mimarlık ve Şehir Restorasyonu, Ormancılık ve Pazarlama ve Reklamcılık bölümleri yer almaktadır.

Ulaşım

Bozkır ilçesi Konya iline 120 km uzaklıktadır. Karatay Otobüs Terminalinden Bozkır otobüslerinin saat başı seferleri ile ulaşılabilir. (Karatay Otobüs Terminali Eski Garaj olarak da geçer.) Eski Garaja Ulaşım Konya Şehirler Arası Otobüs Terminalinden Cumhuriyet, Binkonut ve Bosnahersek dolmuşlarıyla sağlanabilir.

İklim

İlçe konum olarak Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Toros Dağları geçit vermediği için tipik İç Anadolu iklimi yaşanmaktadır, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmadan önce sizlere Ankara ilimizi tanıtayım. Önceki makalemizde tanıttığımız gibi ilçelerini tanıtarak sizlere Ankara ilimizi iyice öğreticeğiz. İlimizi tanımaya Gölbaşı ilçesi ile sürdürelim. Bakalım >>>

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Ankara ilimiz hakkında bilgiler verelim. İlimiz hakkında biraz bilgilere sahip olun ki Sohbet Odaları içerisinde Sohbet ederken yabancılık çekmeyin. İlimizi >>>

No Resim

Amasya Sohbet

Amasya Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Amasya ilimizi tanıtmaya devam edeyim. İlimizin üniversitesinden yani Amasya Üniversitesi ‘nden çok fazla girişler alıyoruz. Amaçları ise öğrencilerimizin Sohbet Odalarımız >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org