Ankara Canlı Sohbet Odaları

admin Ağustos 6 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Ankara Canlı Sohbet Odaları

Ankara Canlı Sohbet Odaları içerisine girip Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce biraz Ankara ilçelerini tanımaya başlayalım.

Tarih

1: Etimesgut2: Yenimahalle3: Çankaya4: Keçiören5: Pursaklar6: Akyurt7: Sincan8: AltındağAnkara’nın ilçelerini görebilirsiniz.

16 Şubat 1924 tarihinde çıkarılan 417 sayılı yasa ile Ankara Şehremaneti kurulmuştur, 1930 yılında çıkarılan 1580 sayılı yasa ile yürürlükten kaldırılmıştır. 1580 sayılı yasa günümüze kadar çeşitli değişiklikler geçirmekle birlikte bugünkü belediyelerin görev, yetki ve sorumluluklarını belirleyen temel kaynak olmuştur. 1936 yılına kadar var olan Ankara ilçesi Çankaya ‘nın 1936 yılında ayrılıp yeni bir ilçe haline gelmesiyle bölünmüştür. 

1953 yılında Altındağ ilçesi kurulmuştur. Etimesgut, 1968 yılına kadar kaza olarak kalmış, daha sonra Ankara şehrine ait bir mahalleye dönüştürülmüş, 1990 yılında ise ilçe olmuş ve belediye teşkilatı kurulmuştur. 1983’te bir grup yeni ilçe daha oluşmuştur: Önceleri Altındağ ilçesine ait olan Keçiören, Çankaya’ya bağlı bir mahalle olan Mamak, 1923’ten beri bir kaza olan Gölbaşı ve daha evvel bir kaza olan Sincan.

Bu ilçelerden Sincan, 1988’de Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içine alınarak merkez ilçe konumuna getirilmiştir. 1984 yılında Yenimahalle’nin de ilçe olmasından sonra önceleri birer kasaba olan Kahramankazan (1987’de), Akyurt (1990’da) ve Pursaklar (2008’de) Ankara ilinin yeni ilçeleri olmuştur.

Bu süreç içinde Ankara iline bağlı olan bazı bölgeler de ilden kopmuştur. 1989’a kadar ile bağlı olan Kırıkkale ilçesi, 1989’da ve 3578 sayılı yasa gereğince ayrı bir il olmuştur. Aynı zamanda Ankara iline bağlı olan Delice, Keskin ve Sulakyurt ilçeleri de Kırıkkale iline bağlanmıştır. Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir kasaba olan Ağaçören 1989’da çevresindeki köylerle birlikte bir ilçe olup Aksaray iline bağlanmıştır.

Nüfus

Güncel Nüfus Değerleri (TÜİK 4 Şubat 2021 verileri)

Ankara İl Nüfusu: 5.663.322‘dir (2020 sonu). İlin yüzölçümü 25.632  km2‘dir. İlde  km2‘ye 221 kişi düşmektedir. (Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe: 5903 kişi ile Keçiören’dir)

İlde yıllık nüfus artış oranı %0,43 olmuştur. 4 Şubat 2021 TÜİK verilerine göre 25 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 1425 mahalle bulunmaktadır.

Nüfus artış oranı en yüksek ve en düşük ilçeler: Pursaklar (%4,38), Bala (-%14,86)

Belediye Meclisleri

Büyükşehir Belediye Meclisi, ilçelerin meclis üyelerinin bir kısmından oluşur. Bu sayılar genel toplama eklenmez. İlçe belediye başkanları ve seçecekleri kontenjan adayları, büyükşehir meclisinin bir kısmını oluşturur. Diğerleri ilçe nüfusu ve partinin aldığı oy oranına göre belirlenir.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üye sayısı 147, İlçe belediyelerinin toplam üye sayısı 623’tür.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmadan önce sizlere Ankara ilimizi tanıtayım. Önceki makalemizde tanıttığımız gibi ilçelerini tanıtarak sizlere Ankara ilimizi iyice öğreticeğiz. İlimizi tanımaya Gölbaşı ilçesi ile sürdürelim. Bakalım >>>

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Ankara ilimiz hakkında bilgiler verelim. İlimiz hakkında biraz bilgilere sahip olun ki Sohbet Odaları içerisinde Sohbet ederken yabancılık çekmeyin. İlimizi >>>

No Resim

Amasya Sohbet

Amasya Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Amasya ilimizi tanıtmaya devam edeyim. İlimizin üniversitesinden yani Amasya Üniversitesi ‘nden çok fazla girişler alıyoruz. Amaçları ise öğrencilerimizin Sohbet Odalarımız >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org