Amasya Sohbet Çet Siteleri

admin Temmuz 16 2021  Etiket: , , , , , , , , , Yorum Yok

Amasya Sohbet Çet Siteleri

Amasya’nın neyi meşhur: Amasya’nın en meşhur yemekleri

Amasya‘nın neyi meşhur, yöresel yemekleri, en ünlü yiyecekleri ve mutfak kültürü burada. Ayrıca Amasya’nın tatlıları, çorbası nelerdir, nesi meşhur anlatıyoruz.

Amasya’nın nesi meşhur, Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Amasya, Hititler’ den başlayarak farklı uygarlıkların merkezi olmuş, Anadolunun en eski yerleşim yerlerindendir.  Tarihiyle, köklü kültürüyle hafızalarda yer etmiş olan Amasya, yemek kültürü bakımından da oldukça çeşitlidir.

Amasya’nın Meşhur Yemekleri, Tatlıları ve Meyveleri

 • Amasya Elması
 • Çatal Çorba
 • Helle Çorbası
 • Patlıcan Çullaması
 • Amasya Çöreği
 • Bakla Dolması
 • Elma Tatlısı
 • Amasya’nın Diğer Meşhur Yiyecekleri

Amasya Elması

Amasya denilince akla ilk gelenlerden biri olan Amasya elması, misket elma olarak da bilinmektedir. Ülkenin her noktasında mevsiminde rahatlıkla bulunabilecek olan Amasya elması; minik, kütür kütür ve tatlı bir elmadır.

Çatal Çorba

Yeşil mercimek, kıyma ve buğdayın temel maddeler olduğu Çatal Çorba, oldukça besleyici ve lezzetli bir çorbadır.

Helle Çorbası

Genellikle pirinç ile hazırlanan ancak pirinç yerine mercimek ile de yapılabilen ve tereyağı ile lezzetlendirilen Helle çorbası da Amasya’da sofralarında sıklıkla yerini alan başka bir lezzet.

Patlıcan Çullaması

Patlıcan, domates ve biberin közlenerek maydanoz gibi birbirine yakışan diğer sebzelerle harmanlanmasıyla yapılan Patlıcan Çullaması yöresel lezzetlerinin başında yer almaktadır.

Amasya Çöreği

Adını şehrinden alan bu harika tat, hamurun ceviz ve haşhaşla bir araya gelmesiyle oluşturduğu ve bir yiyenin bir daha vazgeçemediği lezzetli mi lezzetli bir çörek. Amasya’ya yolunuz düşerse bu çöreğin de tadına bakmayı unutmayın.

Bakla Dolması

Lezzetli iç harcına baklanın da dâhil edildiği Bakla dolması, yörede üzerine kaburga dizilerek servis edilen ve hem görüntüsüyle hem de tadıyla iştahları kabartan muhteşem bir dolma çeşididir.

Elma Tatlısı

Amasya’nın o meşhur, güzel elmalarıyla hazırlanan bu hafif ve lezzetli tatlı, üstüne bir de ceviz, tarçın ve kaymakla servis edildiğinde şöyle diyebiliriz; bu hafif lezzeti kaçırmayın:)

Amasya’nın Diğer Meşhur Yiyecekleri

Amasya’nın denenmesi gereken diğer lezzetli yiyecekleri şunlardır:

 • Bat Yemeği
 • Ayva Gallesi
 • Hasuda Tatlısı
 • Dene Hasudası
 • Amasya Usulü Keşkek
 • Eli Böğründe
 • Kalburabastı

Amasya’nın Sohbeti

Amasya halkı insanlara yakınlığıyla, sıcak kanlılığıyla bir özel millettir. Halkımızın Sohbeti Muhabbeti çok samimi olmasıyla çok da açık sözlüdürler. Sohbeti severler, değişikliğine önem verirler, Ortamlara saygı duyarlar. Bu yüzden Amasya halkı Sohbet Odaları‘na önem gösterirler. Amasya Sohbet Odaları içerisinde başka il ve ilçelerden kullanıcılarımız olsa da yoğunluğu Amasyalılardır. Diğer il ve ilçelerden kullanıcılar ise Amasyalı veya Amasya’da ikamet eden eş, dost, arkadaşlar arayışında olan kullanıcılarımızdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Amasya Merzifon Sohbet Odaları

Merzifon Amasya ilimizin ilçesidir. Merzifon hakkında önce bilgiler verelim, Merzifon hakkında kafanızda soru işaretleri kalmasını istemiyoruz. Merzifon’un nesi meşhur?  / Amasya Merzifon tarihi, huzurlu dokusu ve gezi rotalarıyla Amasya’nın şüphesiz en >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Chat Odaları

Karatay Medresesi Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmış medrese. Yapının mimarı bilinmiyor fakat bu medrese, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli sayılıyor. >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Odaları

Etliekmekten Tirite, Konya’nın İmza Lezzetlerini Tadın Başta Konya’nın medar-ı iftiharı etliekmek, fırın kebap, yağ somunu, tirit, mevlana böreği, kuru bamya çorbası olmak üzere Konya’nın yöresel lezzetleri ve bunların en iyi >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org