Amasya ekolay Chat Odaları

admin Temmuz 19 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Amasya ekolay Chat Odaları

Amasya Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

 YORUMLAR

Yurt içi gezisi yaparak keşfedeceğiniz o kadar harika yerler var ki… Kimi zaman Cenevre, kimi zaman Venedik, kimi zamansa İsviçre’nin dağ kasabasında hissedeceğiniz pek çok güzellik bizim ülkemizde de mevcut. Hiç o kadar uzaklara gitmeye gerek yok. Karadeniz gezisi yapacağınız, Samsun’un hemen altında Çorum ve Tokat’ın arasında güzeller güzeli bir şehirdir Amasya. Bir gelin gibi nazlı, genç bir kız gibi asaletli ve yılların verdiği bilgelik, ustalık, deneyimle bir öğretmen gibi bilgili şehir Amasya…

Yeşilırmak Nehri’nin içinden geçtiği şehirde kendinizi bir masalın içindeymiş gibi hissetmeniz çok normal. Çünkü mimarisi, yüzyıllar öncesinden kalma eser ve kalıntıları, nehri, köprüleri ve dağlarıyla Amasya hakkında muhtemelen daha önce hiçbir yerde görmediğiniz ve duymadığınız 7 bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

amasya-panoramik

1. Amasya’nın tarihteki bilinen ilk adı ‘Amaseia’ imiş.

Amaseia, Amasya’ya dünyada Coğrafya alanında ilklerin sahibi Strabon tarafından verilmiş.

amasya-isik

2. Sadece şehzadelerin değil, kralların da şehri Amasya’ymış.

Amasya’nın 7 bin yıl öncesine dayanan tarihi ile değil şehzadelere krallara bile başkentlik yaptığını biliyor muydunuz? Harşena Dağları’nın eteklerine kurulu olan şehir, yüzyıllarca birçok krala, bilim adamına, sanatçıya ve şaire ev sahipliği yapmış.

amasya-gezisi

3. Birçok türkü Amasya içinde ya da Amasya’ya ithafen yazılmış.

Barış Manço’nun “Dağlar Dağlar” şarkısını Amasya’da askerlik yaptığı sırada, bu şehri saran dağlara ithafen yazdığını eminiz ki bilmiyordunuz ve şimdi öğrendiniz. Evet, bu doğru. Üstelik “Kara Tren” türküsü de bir Amasya türküsüdür.

mumya-zelisin-gezi-defteri

4. Amasya’daki mumyalardan haberiniz var mı?

Daha önce Amasya Müzesi’ne gitmediyseniz elbette ki haberiniz yok. Ölülerin iç organlarıyla beraber mumyalandığı ve bu mumyaları bizzat görebileceğiniz Amasya Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz.

amasya-kalesi

5. Saat Kulesi’nin hikayesini öğrenin.

Anadolu’nun işgal edildiği yıllarda Merzifon’daki İngiliz birlikleri Amasya şehrini karıştırmak isterler ve halkı tahrik etmek için her şeyi denerler. Bazı İngiliz askerleri Saat Kulesi’nden içeriy girerek kuledeki Türk bayrağını indirir ve İngiliz bayrağını asar ancak bunu gören halk isyan noktasına gelir ve tam isyan edecekken bir anda fırtına çıkar, İngiliz bayrağı direkten koparak nehire doğru uçar gider.

amasya-kaya-mezar

6. Amasya’nın görkemli Kaya Mezarları…

Pontus Kralları’na ait Kral Kaya Mezarları, Harşena Dağları’nın yamacına ve kayalıklara oyularak inşa edilmiş.

amasya-kopru

7. Gecesinin gündüzünden daha güzel olduğu ender şehirlerden biri…

Eğer Amasya’yı sadece gündüz saatlerinde gezip ayrılıyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz demektir. Amasya geceleri tam bir ışık şöleni ve masalsı bir romana dönüşüyor. Nehrin suyu üzerine vuran Amasya evlerinin ışıkları görülmeye değer bir manzara sunuyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Amasya Merzifon Sohbet Odaları

Merzifon Amasya ilimizin ilçesidir. Merzifon hakkında önce bilgiler verelim, Merzifon hakkında kafanızda soru işaretleri kalmasını istemiyoruz. Merzifon’un nesi meşhur?  / Amasya Merzifon tarihi, huzurlu dokusu ve gezi rotalarıyla Amasya’nın şüphesiz en >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Chat Odaları

Karatay Medresesi Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmış medrese. Yapının mimarı bilinmiyor fakat bu medrese, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli sayılıyor. >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Odaları

Etliekmekten Tirite, Konya’nın İmza Lezzetlerini Tadın Başta Konya’nın medar-ı iftiharı etliekmek, fırın kebap, yağ somunu, tirit, mevlana böreği, kuru bamya çorbası olmak üzere Konya’nın yöresel lezzetleri ve bunların en iyi >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org