Amasya Canlı Sohbet Sitesi

admin Temmuz 23 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Amasya Canlı Sohbet Sitesi

Amasya Sohbet Odaları içerisinde sizlere ilk önce Amasya hakkında bilgiler vereyim.

Amasya Hakkında

İlimizin merkez ilçesi olan Amasya’da içinde 7 ilçesi vardir.

Bunlar ise ;

Sohbet Odalarımız içerisinde Amasya ilinin 7 ilçe Sohbet Odaları mevcuttur.

Amasya’da Gezilecek Yerler

Halifet Gazi Kümbeti

Amasya Merkez’de bulunan tarihi kümbet, 1242 yılında Selçuklu Emirlerinden Halifet Alp İbni Tuli için yaptırılmıştır. Bu tarihi yapı Selçuklu türbeleri tarzında inşa edilmiştir. Kümbet, tabanı kare olup bu kare taban üzerine sekizgen planlı kule olacak şekilde inşa edilmiştir. Yapının inşasında düzgün kesme taş kullanılmıştır. Yapının içine güney cephesinde yer alan basık yay kemerli kapıdan girilmektedir. Türbenin iç kısmında bir sanduka yer alır. Sandukanın güneye bakan tarafında kabartmalı olarak kıvrık boynuzlu birer koç kafası bulunmaktadır. Bu iki koç kafasında da iki tane kanat takılı melek başı göze çarpmaktadır. Türbe, güney cephesi haricinde oldukça sade bir görünüme sahiptir.

Giriş kapısının olduğu güney cephesindeki geometrik düzende işlenmiş zikzaklı bir dış bordür, kapı süslemelerin çerçevesini oluşturur. Kapı kemerinin üstünde yine zikzaklı bir motif mevcuttur. Kapı mukarnas bir niş içindedir. Kemer üzeri boşluklar ve dış kenarlarda, içleri geometrik geçmeler ve yıldızlarla süslenmiş rozetler fark edilmektedir.

İki katlı olan Halifet Gazi Kümbeti’nin giriş kapısının üstünde ikiz kemerli bir pencere bulunur. İçeriyi yeterinde aydınlatmak için sekizgen gövdenin batı cephesinde basık kemerli, doğu cephesinde yuvarlak kemerli birer pencere daha yer almaktadır. Doğudaki pencere yine üç sıra mukarnaslıdır.

Saraçhane Camii

Amasya Emiri Şadgeldi Paşa tarafından 1372 yılında yaptırılan Saraçhane Camii, Ziya Paşa Bulvarı’nda bulunmaktadır.

Eski dönemlerde caminin etrafında saraçhaneler olduğu için simi Saraçhane Camii olarak anılmış olsa da ilk adı Şadgeldi Paşa Camii idi.

Cami, yapıldığı yıldan bu yana birçok onarım geçirmiştir. Yapımı sırasında kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır. Caminin kalem işleriyle bezenmiş duvarları görülmeye değer nitelik taşımaktadır.

Amasya’ya yolunuz düşerse Saraçhane Camii kesinlikle gidilip görmelisiniz. Şehrin simgesi olan Kral Kaya Mezarları ve Borabay Gölü de gezeceğiniz yerler arasında mutlaka olmalı.

Sohbet’in ve Kalite’nin adresi ekolay.org . . .

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Amasya Merzifon Sohbet Odaları

Merzifon Amasya ilimizin ilçesidir. Merzifon hakkında önce bilgiler verelim, Merzifon hakkında kafanızda soru işaretleri kalmasını istemiyoruz. Merzifon’un nesi meşhur?  / Amasya Merzifon tarihi, huzurlu dokusu ve gezi rotalarıyla Amasya’nın şüphesiz en >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Chat Odaları

Karatay Medresesi Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmış medrese. Yapının mimarı bilinmiyor fakat bu medrese, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli sayılıyor. >>>

No Resim

Konya Canlı Sohbet Odaları

Etliekmekten Tirite, Konya’nın İmza Lezzetlerini Tadın Başta Konya’nın medar-ı iftiharı etliekmek, fırın kebap, yağ somunu, tirit, mevlana böreği, kuru bamya çorbası olmak üzere Konya’nın yöresel lezzetleri ve bunların en iyi >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org