Amasya Canlı Sohbet Odaları Amasya Chat

admin Temmuz 26 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Amasya Canlı Sohbet Odaları Amasya Chat

Suluova Hakkında Bilgi

Orta Kara Denizde tarihi bir şehir ki şehzadeleri ile ünlü, Yeşil Irmak boylarına kurulmuş AMASYA. Bu güzel şehrin; güzel, şirin, sade ilçesi,

SULUOVA


Suluova’nın tarihi; Amasya kadar eski değil. Yalnız daha önceleri orada yer alan bir köyün etrafında gelişmiş. O köyün tarihi 2000 li yıllara dayanıyor. Alevi adıyla bilinen bu köy, Osmanlı zamanında birçok ulamanın konak yeridir, Gala köyünde birde medrese vardır.

Hacı Bayram velide bir süre burada yaşamıştır daha sonra cumhuriyet döneminde bir tren istasyonuna kavuşur, biraz daha gelişir. Zaman içerisinde belediyelik olur, sene 1902 dir. Cumhuriyetin hamle yıllarıdır artık. 1950 li yıllarda yurdun birçok yerinde fabrikalar yapılır ve buraya da bir şeker fabrikası kurulur. Sulak ve verimli arazi şeker pancarı üretimine çok elverişli olup, ulaşım da rahattır.

1953 te Celal Bayar temel atmıştır, fabrika inşaatının başlaması ile birlikte nüfus hızla artar ve köyün gelişimi fabrikanın olduğu bölgeye doğru kayar,1954 de ilk kampanya başlar. Fabrika kendi memurlarına lojman yapar, daha sonra işçilerine konut yapmaya başlar. O zaman kadar kâgir, kerpiç olan evler şekil değiştirir ve hızlı bir gelişme başlar. Önceleri tek okul vardır, sonra fabrika alanı içerisinde bir okul açılır.

Yıldızı hızla yükselir kasabanın ve 1957 de kaza olur. Bu sefer hükümet binası yetmez. Uzun süre hükümet binası nereye yapılsın tartışması yapılır. Nihayet asıl yerleşim yeri ile yeni yerleşim yeri arasında bir tepeye yapılır yinede kırgınlıklar oluşur. Ve ortaya eski suluca, yeni suluca sözcükleri çıkar. Önce bir ortaokul yapılır, uzun süre böyle kalır. Öğrenciler lise eğitimi için Merzifon, Amasya, Samsun ya da Havza ya gider.

1975 de SULUOVA Lisesi Açılır

Çarşı gelişir, çok katlı binalar artar. Artık bir işçi cennetidir. Bağ bahçeleri kurulmuş, çevre köylerle neredeyse iç içe olmuştur, Et balık Kurumu(şimdi özelleşti,Pan- Et) , Yem Sanayi(özel) açılır. Fakat seksenli yıllar ve terör burayı da göçün eşiğine getirir. Geniş bir alanı, ulaşımı ve tarım kolay olmasına rağmen hızlı gelişim durur. Daha sonraki yıllarda fabrika önce özele sonra tekrar devlete geçer derken zarar ettiği gerekçesi ile kapatılır.

İşsizlik artar ve pancar tarımı azalır, göçte hızlanır. Soğan iyi bir gelir kaynağıdır, Yedi Kır Barajı sulama ihtiyacını karşılar ama 2008 de gelen kriz tüm dünyayı etkilerken Suluova da payını fazlası ile alır. İklimi, bir geçiş iklimidir. Çünkü Karadeniz ve İç Anadolu arasında yer alır.

Baharda, Nisan-Mayıs yağmurları oldukça fazla yağış bırakır. Elma, ayva, kiraz, vişne bol yetişir. Soğan, şeker pancarı gelir kaynağıdır. Hayvancılık gelişmiştir. Bir zamanlar bozkır olan ilçe şimdilerde yemyeşil olma özelliğini hala korur.

Ters akan çayı ovaya hayat verir, yer altı suları boldur. Halkı yakın çevre il ve ilçelerinden gelen ailelerden oluşurken şimdi orda doğan büyüyen kuşak yerini almıştır. Kömür madeni işletmeleri ayrı bir gelir kaynağıdır. Hasta hane, okul, sağlık ocağı ve birçok özel kuruluşları ile şirin bir ilçedir.

Gani Baba, Kapaklı mesire yeridir, Kuş cenneti ayrı bir güzellik. İnsanları; sevecen, misafirperver ve dost canlısıdır. Amasya ya 25km, Merzifon’a 18km. Amasya-Tokat güzergahında ilerlerken içinden geçtiğiniz ilçemizi ziyaret etmeniz isterim.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmadan önce sizlere Ankara ilimizi tanıtayım. Önceki makalemizde tanıttığımız gibi ilçelerini tanıtarak sizlere Ankara ilimizi iyice öğreticeğiz. İlimizi tanımaya Gölbaşı ilçesi ile sürdürelim. Bakalım >>>

No Resim

Ankara Sohbet

Ankara Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Ankara ilimiz hakkında bilgiler verelim. İlimiz hakkında biraz bilgilere sahip olun ki Sohbet Odaları içerisinde Sohbet ederken yabancılık çekmeyin. İlimizi >>>

No Resim

Amasya Sohbet

Amasya Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere Amasya ilimizi tanıtmaya devam edeyim. İlimizin üniversitesinden yani Amasya Üniversitesi ‘nden çok fazla girişler alıyoruz. Amaçları ise öğrencilerimizin Sohbet Odalarımız >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org