Amasya Canlı Sohbet Canlı Chat Odaları

admin Temmuz 20 2021  Etiket: , , , , , , , , , , , Yorum Yok

Amasya Canlı Sohbet Canlı Chat Odaları

Amasya’nın İlçeleri; Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova.

amasya-manzarasi.jpg

Amasya Hakkında Bilmedikleriniz

 • Tarihte Amasya topraklarında ilk hüküm süren topluluk Hititler olmuştur. Hititler Amasya’ya ‘Hakmiş’ diyorlardı.
 • Amasya’nın önceki isimlerinden birisi de ‘Amaseia’dır ve Tanrı’nın şehri manasına gelmektedir.
amasya-kral-kaya-mearlari.jpg
 • Hititlerin güç kaybı yaşamasından sonra bölge Asurlular’ın egemenliği altına girmiştir.
 • Ardından Amasya sırasıyla Persler, Büyük İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Araplar, Bizans (Doğu Roma) eline geçti.
 • 1071’de Türklerin Anadolu’ya yaptıkları akınlarda Amasya civarını Danişmentliler fethetme başarısı gösterdi.
2.-bayezid-camii-kulliyesi.jpg
 • Daha sonra Anadolu Selçukluları’na geçen Amasya’yı kısa süre içerisinde İlhanlılar aldı. Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid Amasya’yı 1393 yılında fethetti.
 • Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının hemen ardından Amasya il statüsü elde eden şehirlerden birisi oldu.
 • Amasya’da tarım ve hayvancılık yaygın ekonomik faaliyetlerdendir. Tarım bilhassa akarsuların geçtiği alanlara yakın bölgelerde yapılır.
amasya-elmasi.jpg
 • Amasya elması meşhur ilimizdir. Şehirde ayrıca tütün, şeker pancarı, pamuk, nohut, mısır, patates, üzüm, fasulye ekiminden de verim elde edilmektedir.
 • Mevsim şartları sayesinde bölgede hayli geniş otlaklar bulunmaktadır. Bu da her tür hayvancılığın (koyun, keçi, sığır, arıcılık) yapılması için bulunmaz nimetlerdendir.
mer-hayvanciligi.jpg
 • Ancak bölgede sanayinin geliştiği söylenemez. Bölgenin ihtiyaçlarına cevap veren bazı fabrika ve küçük işletmeler faaliyet göstermektedir.

Amasya, Karadeniz Bölgemizde yer almaktadır ve ülkemizdeki en eski yerleşim merkezlerinden biri olması açısından büyük önem taşımaktadır. Şehirde farklı dönemlere ait birçok tarihi kalıntıya rastlayabilirsiniz. Amasya’ya yaptığınız seyahate rehber olması açısından Amasya’nın gezilip görülmesi gereken yerlerini sizler için araştırdık. İşte, Amasya’da görülmesi gereken yerler…

Amasya Müzesi

Bu müze şehrin tarihi hakkında en güzel ipuçlarını sunan yer olarak önemlidir. Amasya Müzesinde tam 24 bin tarihi eser ziyaretçilere sunulmaktadır. Şehre yapacağınız seyahatinizde Amasya Müzesi’ni ziyaret etmeyi sakın unutmayınız.

Adres: Atatürk Cad. Amasya/Merkez

Hazeranlar Konağı (Etnografya Müzesi)

Bölgenin 1800’lü yıllardaki durumunu aksettiren bu konak müzeye dönüştürülmüştür. Burada yaklaşık 350 eserle 19. yy’a ait gündelik araç ve gereçler sergilenmektedir. Şehir merkezinde yer alan bu müzeye vakit bulduğunuzda mutlaka uğrayın.

Adres: Hatuniye, 05100 Amasya/Merkez

Bayezid Camii

Şehirde Osmanlı izlerinin en belirgin örneklerinden biri olan Bayezid Camii 1414’te şehrin Emiri Bayezid Paşa’nın emriyle inşa edilmiştir. Bölgedeki en değerli eserlerden biridir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sosyal Medyada Paylaşın!

Diğer Yazılar

No Resim

Bozkır Canlı Sohbet Odaları

Bozkır veya step, fiziki coğrafyada kurakçıl otsu bitkilerden oluşan, sıcak ve ılıman iklimlerdeki ağaçsız ekolojik bölge. Kıtaların iç bölgelerinde yağış miktarı 500-300 mm’ye düştüğü zaman ormanlar yerini otsu bitkilere ve çalılara bırakır. Bozkır kuşağı denen >>>

No Resim

Amasya Taşova Sohbet Odaları

Taşova Genel Tanıtım 1944 yılında kurulan Taşova, 11.513 merkez nüfusu, 19.229 köy nüfusuyla toplamda 30.742 nüfusa sahiptir. İlçe merkezinde 7 mahallesi, 63 köyü ve 77 mezrası bulunan bir ilçedir. Toplam >>>

No Resim

Amasya Canlı Sohbet Odaları Amasya Chat

Suluova Hakkında Bilgi Orta Kara Denizde tarihi bir şehir ki şehzadeleri ile ünlü, Yeşil Irmak boylarına kurulmuş AMASYA. Bu güzel şehrin; güzel, şirin, sade ilçesi, SULUOVA Suluova’nın tarihi; Amasya kadar >>>

Sohbet Sitesi;

Sanal alemde kullanıcılarına ücretsiz sohbet imkanı sağlayan Türkiye'nin sayılı Sohbet Siteleri Arasında Yer Almaktadır.

Sosyal Medyada Biz!

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

© Copyright 2021 Ekolay.Org